حراست در یک نگاه

http://herasat.iut.ac.ir/images/negah.jpg

گزیده‌ای از فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با جایگاه حراست

http://iranshahr.sbportal.ir/sbportalsd_content/media/image/2013/11/2123_orig.jpg?t=635192070485555662

باید بامردم مرتبط باشید، اطلاعات مردمی برای شما ناگزیر است، شما با همه سرویس‌های اطلاعاتی دنیا که بعضی شان تجهیزات و ابزار خیلی پیشرفته دارند فرق دارید، رابطه خود را بامردم محکم کنید، کاری کنید که مردم با شما قربة الی الله همکاری کنند.

مهمترین وظیفه مسئولان خدمت به مردم است زیرا فلسفه وجودی حکومت در اسلام، انجام امور مردم و خدمت رسانی به مردم است.
عشق ورزی ومحبت واقعی به مردم و رفتار همراه با لطف و محبت با آنان از وظایف اصلی مسئولان نظام اسلامی است و مسئولان در برخورد با لغزشهای احتمالی مردم باید همراه با عفو و گذشت برخورد نمایند. چشم پوشی از خطاهای قابل اغماض مردم را، متفاوت از برخورد با قانون شکنان و گروه‌ها و باند‌های خاص منفعت جو و قدرت طلب بدانید، منفعت عامه مردم      بر منفعت گروه‌های خاص مقدم است و اغماض از خطاها و سودجوئی‌های این گروه‌ها و باند‌ها ظلم و بی عدالتی است.

همواره مردم نقاط خاصی از عملکرد دولت‌ها و مسئولان همچون کفایت، قدرت دفاع از هویت ملی، امانتداری و ارتباط با مردم را مورد قضاوت قرار می‌دهند که این مسئله باید بعنوان یک ملاک و عبرت مورد نظر دولتها باشد، زیرا همان قضاوتها در مورد آنان تکرار خواهد شد.

 

با حراست بیشتر آشنا شوید

با حراست بیشتر آشنا شوید:
 
دستگاه حراست بر اساس ماده واحده قانون مصوب 1368/2/12 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اهداف و تشکیلات سازمانی خاص به عنوان یک مجموعه اجرائی و نظارتی از مصادیق بارز و حیطه شمول اصول و قواعد مذکور بوده و بلحاظ ویژگیها، وظایف و جایگاه سازمانی بعنوان یکی از زیر مجموعه‌های تشکیلاتی، مستقیماً یا بصورت غیر مستقیم و نامحسوس وظایف خطیری در ارتباط با سالم سازی محیط کار و کنترل کیفی و کمی کارکنان، بررسی و احراز تخلفات اداری،مالی، حفاظت از تأسیسیات و اماکن، اسناد و مدارک را عهده دار می‌باشد.
  
تعریف حراست:
 
حراست به نهادی گفته می‌شود که در قلب تشکیلات یک سازمان وجود داشته و وظیفه خطیر مراقبت از سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف‌های موجود به عهده دارد.
   
هدف:
 
حفاظت از اطلاعات اسناد، پرسنل، اماکن و محیط‌های تحت پوشش به منظور پیشگیری از هرگونه تهدید و خطرات احتمالی از طریق کسب و پرورش اخبار و اطلاعات محیط اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... و انعکاس بموقع آن به مبادی ذیربط.

منشور اخلاقی و سازمانی حراست:

منشور اخلاقی و سازمانی حراست:
 
1- عمل به احکام و موازین دین مبین اسلام.
2-رعایت قوانین و مقررات و ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری، قانونگرائی و تعمیم آن در سازمان.
3- رعایت اصل احترام و تکریم ارباب رجوع.
4- تلاش در تأمین امنیت شغلی مدیران و کارکنان.
5- رعایت حریم خصوصی افراد و تلاش در جهت حفظ آبرو و اسرار کارکنان.
6- تلاش در جهت استقرار شایسته سالاری با تکیه بر شناسائی و معرفی کارکنان متعهد و متخصص.
7- تعامل و همکاری با مدیران جهت تحقق اهداف سازمانی.
8- تلاش مجدانه در شناسائی و پیشگیری از آسیب‌های سازمان.
9- شناسائی متخلفان و قانون گریزان و برخورد متناسب و قانونی با آنان.
10- بهره مندی از نگرشی کلان و برنامه ریزی متناسب با فن آوری‌های روز.
11- توجه لازم به سه اصل: دقت، صحت و سرعت در بررسی گزارشات رسیده و اطلاع رسانی بموقع.
12- اهتمام به تحقق بخشیدن سه شعار اساسی: حراست اثرگذار، تصمیم ساز و پاسخگو.

امنیت در سیره معصومین

 ضرورت بکارگیری منابع در نقاط هدف

امیرالمؤمنین (ع) در نامه ای که به یکی از کارگزاران خود مینویسد

 در زمانی که ابن راشد و یارانش از کوفه گریخته بودند میفرماید:

«... این نامه ای است از بنده خدا امیرالمؤمنین علی(ع) به کسی که نامه من خطاب به او است (یعنی کارگزار من)... امِا بعد، عده ای از افراد و نیروهای ما که از زیردستان و تابعین حکومت ما بودند، از آنجا گریخته اند و به گمان میرسد که به سمت شهر بصره رفته باشند، پس درباره آنها از شهروندان خود تحقیق و پرسش به عمل آور و برای دستگیری آنها به تمام نواحی و بخشهای تحت قلمرو حکومت خود جاسوسانی را گسیل بدار...»

از این نامه برمی آید که وظیفه کارگزاران حکومتی این است که از اخبار تمامی عملیات و حرکتهای سیاسی و نظامی افراد در حیطه مسؤولیت خویش با خبر باشند.

اهمیت حفاظت پرسنل و امنیت داخلی

در دستور حضرت علی(ع) به مالک اشتر میبینیم:

بازرسان مخفی راستگو را به نزد مردم بفرست تا در پنهانی و به طور مخفیانه درباره آنان نظارت و بازرسی کنند. این کار به جهت انگیزه دادن به آنان است تا در مسوولیت خود به خوبی رعایت امانت را کرده و با زیردستان خود به نرمی رفتار کنند.
حضرت علی(ع) کسب خبر از کارگزاران را برای حفظ خود آنان از لغزش ها، امری لازم بر می شمارد. همچنین از نامه های حضرت علی(ع) بر می آید که حضرت کارگزاران خود را به نحو شایسته ای کنترل میکرده است.

 نامه ایشان به اشعت بن قیس، کارگزار ایشان در آذربایجان، نامه ایشان به نعمان عجلان، کارگزار وی در بحرین، نامه به عبدالله بن عباس، کارگزار ایشان در بصره و نامه ایشان به عثمان بن حنیف انصاری در بصره و... همه نشان از زیرکی و احاطه اطلاعاتی حضرت درباره کارگزاران است. نامه ایشان به عثمان بن حنیف در بصره نشان از احاطه کامل اطلاعاتی آن بزرگوار بر کارگزار خویش دارد.

«امِا پس از حمد و درود بر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) ای پسر حنیف، به من خبر رسیده است که یکی از جوانان بصره تو را به طعام دعوت کرده است و به سوی آن شتابان و با عجله رفته ای و خورشت رنگارنگ و گوارا و لذیذ برای تو آورده اند، پس بنگر به آن غذایی که دندان هایت را برآن فشرده ای و آن را میجوی و...»