اخبار

زنان خود سرپرست ایرانشهری با روش های مقابله با آسیب های اجتماعی آشنا شدند

رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: 45 نفر از زنان خود سرپرست زیر پوشش این اداره با حضور درکلاس های آموزش آسیب های اجتماعی با چگونگی مقابله با ناهنجاریها و آسیب های اجتماعی آشنا شدند.

ˈابراهیم نرماشیریˈ افزود: این دوره آموزشی دو روزه در اداره بهزیستی ایرانشهر برگزار شد.

وی کودک آزاری، زوجین متقاضی طلاق، کودکان کار وخیابانی، افراد فراری و افراد دچار اختلافات حاد خانوادگی را از جمله آسیب های اجتماعی برشمرد و بیان کرد: آموزش و بالابردن سطح آگاهی خانواده ها و آشنا شدن با روش های مقابله با آسیب های اجتماعی در کاهش آسیب پذیری آنها در جامعه نقش بسزایی دارد.

رییس اداره بهزیستی ایرانشهر عمده مشکلات زنان سرپرست خانوار را اقتصادی دانست و افزود: زنان خود سرپرست در بعد تعاملات اجتماعی، آموزشی و فرهنگی، خودباوری و اعتماد به نفس مشکلاتی دارند که برای رفع این مشکلات نیز دوره های آموزشی از سوی اداره بهزیستی برگزار شده است.

نرماشیری گفت: برگزاری دوره های آموزشی پیش از ازدواج، آموزش مهارتهای زندگی، آموزش پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، راه اندازی و گسترش مراکز مداخله در جلوگیری از طلاق و بحرانهای فردی و اجتماعی از جمله راهکارهای تحکیم خانواده و کاهش طلاق است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پنج طرح بهزیستی ویژه دهه فجر در ایرانشهر به بهره برداری رسید

رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: پنج طرح مختلف با اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال به مناسبت ایام الله دهه فجر از سوی این اداره به بهره برداری رسید.

ˈابراهیم نرماشیریˈ  افزود: این طرحها در بخش اشتغالزایی، خدماتی و مسکن مددجویان اجرا شده است.

وی بیان کرد: با بهره برداری از این طرحها زمینه اشتغال 16 نفر از مددجویان زیرپوشش این اداره فراهم شد.

رییس اداره بهزیستی ایرانشهر ادامه داد: بیش از 350 خانوار زیر پوشش این اداره در سه سال گذشته دارای مسکن شده اند.

نرماشیری افزود: هم اینک 13هزار و 400 نفر در قالب هفت هزار خانوار در شهرستان ایرانشهر زیر پوشش اداره بهزیستی قرار دارند که از خدمات تحصیلی، توانبخشی، مستمری، مشاوره ای، درمانی و خدماتی بهره مند هستند.

وی گفت: هزینه های امتیاز آب، برق و گاز واحدهای مسکونی مددجویان زیر پوشش از سوی اداره بهزیستی پرداخت و به صورت رایگان به آنان واگذار می شود.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آموزش آسیب های اجتماعی به زنان سرپرست خانوار

رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت : زنان سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستی با آسیب ها اجتماعی آشنا می شوند .

نرماشیری با تاکید بر این آموزشها افزود : کارشناسان روان شناسی ، بیش از 40 نفر از زنان سرپرست خانوار را با آسیب ها اجتماعی آشنا کردند.

وی کودکان آزار دیده ، زوجین متقاضی طلاق، کودکان کار و خیابانی، افراد فراری و دارای اختلافات خانوادگی حاد را از این نوع آسیب ها اجتماعی شمرد و عنوان کرد : آموزش به خانواده ها و آشنا شدن آنها با این آسیب ها باعث کاهش این نوع از آسیب ها در جامعه خواهد شد

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

انجام 137 مشاوره به مددجویان بهزیستی ایرانشهر

ابراهیم نرماشیری افزود: مشاوره‌های قبل از ازدواج و جلوگیری از طلاق، عمده موارد مراجعه مردم به اورژانس اجتماعی شهرستان است.

نرماشیری اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 35 زوج برای مشاوره پیش از طلاق به این اورژانس مراجعه کرده که خدمات مشاوره‌ای ارائه شده به آنها موجب شده 90 درصد از اختلافات‌ها به سازش زوجین ختم شود.

وی بیان کرد: خطرات آسیب های اجتماعی همیشه در کمین افراد جامعه است و آگاهی از این خطرات و عواقب آن برای اقشار جامعه لازم و ضروری می باشد.

رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر تصریح کرد: استقبال مردم این شهرستان از خدمات اورژانس اجتماعی مطلوب بوده است.

نرماشیری گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده بزودی طرح اروژانس اجتماعی در دیگر مناطق شهرستان ایرانشهر نیز به اجرا در خواهد آمد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرکز اورژانس اجتماعی ایرانشهر آماده ارائه خدمات اجتماعی است

رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: مرکز اورژانس اجتماعی این شهرستان در 9 ماه اول امسال به 137نفر مراجعه کننده خدمات ارائه کرده است.

ˈابراهیم نرماشیریˈ افزود: دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی این شهرستان با هدف جلوگیری و رفع مشکلات و آسیب های اجتماعی خدمات سیار اورژانس اجتماعی را با رویکردهای سریع و تخصصی به اقشار آسیب پذیر ارائه می دهد.

وی شناسایی مناطق و کانون های آسیب زا و ارائه خدمات اجتماعی به موقع به افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی را از فعالیت اورژانس اجتماعی بهزیستی ذکر کرد.

وی کودکان آزار دیده ، زوجین متقاضی طلاق، کودکان کار و خیابانی، زنان آسیب دیده اجتماعی، افراد فراری و دارای اختلافات خانوادگی حاد را از جامعه هدف خدمات سیار بهزیستی ایرانشهر عنوان کرد.

نرماشیری گفت: اورژانس اجتماعی با تکیه بر اصول کرامت انسان و محور قراردادن آموزشهای کارگاهی و مهارتی به عنوان کارآمدترین ابزار پیشگیری در سطوح آگاه سازی، درمان و توانمند سازی مشغول فعالیت است.

اورژانس اجتماعی به واحدی گفته می شود که در آن مددکاران اجتماعی بصورت اورژانسی در فضاهای آسیب زا به افرادی که در شرایط آسیب قرار دارند کمک می کنند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 افزون بر 17 هزار کودک ایرانشهری در طرح تنبلی چشم معاینه شدند

 رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: 17هزار و 500 کودک زیر 6 سال این شهرستان با اجرای طرح تنبلی چشم در 200 پایگاه سنجش بینایی مورد معاینه قرار گرفتند.

 ˈابراهیم نرماشیریˈ افزود: تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است. وی بیان کرد: بهترین زمان درمان تنبلی چشم کودک قبل از 5 سالگی است.

 نرماشیری اضافه کرد: عارضه تنبلی چشم در صورت درمان به موقع قابل پیشگیری خواهد بود وموجب رفع مشکلات بینایی افراد در سنین بالاتر می شود.

 رییس اداره بهزیستی ایرانشهر اظهار داشت: در طرح غربالگری تنبلی چشم دو هزار کودک مشکوک به مشکلات چشمی به چشم پزشک معرفی شدند که از این تعداد 45 نفر نیاز به جراحی داشتند.

 نرماشیری افزود: تمام مراحل درمان این کودکان رایگان بوده است.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 نخستین کلینیک گفتار درمانی جنوب سیستان و بلوچستان در ایرانشهر راه اندازی شد

 رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: کلینیک گفتار درمانی امام خمینی(ره) ایرانشهر به عنوان دومین کلینیک استان سیستان و بلوچستان به منظور خدمات دهی به بیماران گفتاری و شنوایی جنوب استان امروز در اداره بهزیستی این شهرستان راه اندازی شد.

 ˈابراهیم نرماشیریˈ افزود: برای تجهیز و راه اندازی این کلینیک گفتار درمانی و شنوایی بالغ بر 200 میلیون ریال از محل اعتبارات بهزیستی هزینه شده است.

 وی اظهار داشت: تاکنون بیماران گفتاری و شنوایی در جنوب استان برای درمان به مرکز استان و یا استان های همجوار اعزام می شدند که راه اندازی این مرکز نقش بسیار مهمی در خدمات دهی به این بیماران دارد. رییس اداره بهزیستی ایرانشهر بیان کرد: تمام خدمات در این کلینیک به صورت رایگان ارائه می شود.

 نرماشیری گفت: کودکانی که در روند حرکتی و گفتاری آنان تاخیر وجود دارد در این کلینیک مورد درمان قرار می گیرند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پایگاه های اجرای طرح تنبلی چشم در ایرانشهر پذیرای کودکان هستند

 رییس اداره بهزیستی ایرانشهر گفت: اجرای طرح تنبلی چشم از اول آبانماه در 200 پایگاه این شهرستان آغاز شده و همچنان آماده پذیرش کودکان سه تا شش سال است.

 ˈابراهیم نرماشیریˈ  افزود: تاکنون بیش از 17 هزار کودک هدف در پایگاههای سنجش مورد معاینه قرار گرفته اند.

 وی شمار کودکانی که مورد معاینه طرح تنبلی چشم قرار می گیرند را 22 هزار نفر ذکر کرد و از خانواده های ایرانشهری خواست تا برای معاینه فرزندانشان به پایگاههای اجرای طرح مراجعه کنند.

 نرماشیری مهمترین علت کم بینایی و نابینایی چشم در کودکان زیر 6 سال را تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: خانواده ها با غربالگری بینایی کودکان خود از بروز تنبلی چشم در آنان پیشگیری کنند.

 


تاریخ بروزرسانی : ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۱