اخبار

برداشت محصولات جالیزی در ایرانشهر تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: برداشت محصولات جالیزی از اواخر فروردین در ایرانشهر آغاز و تا اواسط خرداد امسال ادامه دارد.

منصور عدل اظهار داشت: برداشت محصولات جالیزی از اواخر فروردین در ایرانشهر آغاز و تا اواسط خرداد امسال ماه ادامه دارد.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون 500 هکتار از اراضی کشاورزی ایرانشهر به کشت طالبی و خربزه اختصاص دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر افزود: در هر هکتار 15 هزار کیلو گرم برداشت این محصولات را شاهد هستیم.

وی گفت: برداشت این محصولات جالیزی از 20 فروردین ماه آغاز و تا اواسط خرداد امسال ادامه دارد.

عدل از برداشت هندوانه در سطح هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی ایرانشهر خبر داد و متذکر شد: در هر هکتار 40 هزار کیلوگرم هندوانه برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در پایان اذعان داشت: برداشت این محصول از 25 فروردین ماه امسال آغاز و تا اواسط خردادماه ادامه دارد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

کشت هندوانه زیرپلاستیک در سیستان و بلوچستان 40درصد افزایش یافت

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال 16 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به کشت هندوانه زیر پلاستیک اختصاص یافت که در مقایسه با سال گذشته 40 درصد افزایش را نشان می دهد.

ˈرضا نجفیˈ افزود: شهرستان ایرانشهر با سه هزار هکتار بیشترین سطح زیر کشت محصول هندوانه زیر پلاستیک را در سیستان و بلوچستان دارد.

وی با بیان اینکه این نوع کشت پوششی است که پس از کاشت بذر بر روی سطح جوی خاک گسترده می شود اظهار داشت: جلوگیری از تبخیر سطحی خاک و کاهش مصرف آب، ممانعت از رشد علف های هرز و افزایش دمای خاک و پیش رس شدن محصول برای تولید خارج از فصل از مهمترین مزایای کشت زیر پلاستیک است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هندوانه خارج از فصل کشاورزان استان زینت بخش سفره های نوروزی مردم سراسر کشور است.

نجفی افزود: ازهر هکتار زمین کشاورزی سیستان و بلوچستان 40 تا 45 تن هندوانه زیر پلاستیک برداشت می شود.

وی گفت: بیش از 10 هزار نفر در کار کاشت، داشت و برداشت محصول هندوانه خارج از فصل در مزارع سیستان و بلوچستان اشتغال دارند.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

115میلیارد ریال غرامت به نخلکاران سیستان و بلوچستان پرداخت شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال 115 میلیارد ریال غرامت به نخلکاران خسارت دیده از بارندگی و سیل پرداخت شد.

ˈرضا نجفیˈ در نشست هم اندیشی با کارشناسان ناظر و کشاورزان پیشرو شهرستان ایرانشهر با تاکید بر بیمه کردن محصولات کشاورزی افزود: در صورتی که سطح زیر کشت خرمای بیشتری در استان بیمه شود به همان نسبت میزان غرامت پرداختی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه حدود 15 هزار هکتار از نخیلات سیستان و بلوچستان بیمه هستند که به صاحبان خسارت دیده آنها غرامت پرداخت شده است گفت: پیگیریهای لازم برای افزایش سقف بیمه خرما از 30 کیلو به 50 کیلو در حال انجام است.

وی هدر رفتن سالانه یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب آب را از مشکلات مهم سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: با ساخت سد از هدر رفت این مقدار آب جلوگیری خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه روی آوردن به کشاورزی دانش بنیان یکی از مهمترین برنامه های این بخش در استان است گفت: برای استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود و قابلیت های بسیار بالا در بخش کشاروزی استان باید از دانش و علم جوانان بومی تحصیل کرده بهره گرفت.

نجفی نقش کارشناسان را در ایجاد پل ارتباطی میان بهره برداران و بخش کشاورزی مفید دانست و اظهار داشت: وظیفه کارشناسان فقط ایراد گرفتن نیست بلکه باید با توان علمی خود راهکارهای جدیدی را ارائه دهند تا در سایه این تعامل توسعه و رونق بخش کشاورزی محقق شود.

وی با تاکید بر توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی و تولید کیفی محصولات کشاورزی و ارگانیک گفت: دولت برای پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی هیچ گونه محدودیتی ندارد و فعالان این بخش می توانند بهترین بهره را از این ظرفیت ها ببرند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برداشت خیار گلخانه ای در ایرانشهر از مرز 5 تن گذشت

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: افزون بر پنج هزار تن محصول خیار از سطح 70 هکتار گلخانه های این شهرستان برداشت و به بازارهای مصرف داخل و خارج استان سیستان و بلوچستان عرضه شده است.

ˈقوام بامریˈ افزود: کشت خیار گلخانه ای در ایرانشهر در مهر ماه انجام و پس از گذشت 40 روز در آبان برداشت و به بازار مصرف عرضه می شود.

وی متوسط برداشت خیار گلخانه ای در ایرانشهر را 150 تن در هکتار ذکر کرد و اظهار داشت: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت بیش از 10 هزار تن خیار از گلخانه های شهرستان ایرانشهر برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: برداشت خیار گلخانه ای دراین شهرستان تا خرداد ماه ادامه دارد و بیش از 350 نفر درکار کاشت، داشت و برداشت این محصول اشتغال دارند.

بامری بیان کرد: کشت خیار گلخانه ای برای نخستین بار در سال 1378 در ایرانشهر به صورت آزمایشی در نیم هکتار گلخانه انجام شد که با استقبال خوب خریداران و سود دهی بالای آن هر سال شاهد افزایش سطح زیر کشت آن در این شهرستان هستیم.

وی گفت: هم اینک هر کیلوگرم خیار از تولید کنندگان شهرستان ایرانشهر بالغ بر دو هزار تومان خریداری می شود.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بیش از هزار و 500 تن شلتوک از مزارع ایرانشهر برداشت شد

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: با پایان یافتن کار برداشت محصول برنج، برنجکاران این شهرستان بیش از هزار و 500 تن شلتوک از زمین های کشاورزی خود برداشت کردند.

قوام بامری افزود: امسال 500 هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان که بیشتر در منطقه دامن است به کشت محصول برنج از ارقام صدری، ندا و نعمت اختصاص یافته است. وی متوسط برداشت برنج در هر هکتار را سه تن ذکر کرد و افزود: اکنون دو کارگاه شالی کوبی در دهستان دامن فعال است و شلتوک کشاورزان را به برنج سفید تبدیل می کند.

بامری گفت: کار کشت برنج در خزانه در اریبهشت ماه و انتقال نشا به زمین در تیرماه انجام و برداشت این محصول از اوایل آبان آغاز می شود و تا 10 آذرماه ادامه دارد.

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: 350 نفر به طور مستقیم در کار تولید محصول برنج در سطح شهرستان ایرانشهر اشتغال دارند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برداشت محصول ذرت از سطح دو هزار هکتار زمین کشاورزی ایرانشهر آغاز شد

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: کار برداشت محصول ذرت ذرت دانه ای و علوفه ای از دو هزار هکتار زمین زیر کشت در این شهرستان آغاز شد.

ˈقوام بامریˈ افزود: کشاورزان ایرانشهری در سال زراعی گذشته 800 هکتار از زمین های خود را به کشت ذرت دانه ای و هزارو 400 هکتار را به کشت ذرت علوفه ای اختصاص داده بودند.

وی بیان کرد: کار کاشت این محصول در شهرستان ایرانشهر در تیرماه و کار برداشت آن در آذرماه آغاز می شود.

جانشین مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر اظهار داشت: در هر هکتار از زمین های این شهرستان 5/6 تا هفت تن ذرت دانه ای و 45 تا 50 تن ذرت علوفه ای برداشت می شود.

بامری ادامه داد: بیش از 400 نفر بصورت مستقیم در کار کاشت، داشت و برداشت محصول ذرت در ایرانشهر مشغول کار هستند.

وی افزود: محصول ذرت علوفه ای برای مصرف مرغداریهای ایرانشهر و سایر شهرستان های سیستان و بلوچستان عرضه می شود.


تاریخ بروزرسانی : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۱:۴۲