اخبار

بیش از 20 ویژه برنامه هفته هوای پاک در ایرانشهر اجرا می شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایرانشهر گفت: افزون بر 20 ویژه برنامه به مناسبت هفته هوای پاک برای اجرا در این شهرستان تدارک شده است.

ˈمحمدانور هاشمزهیˈ افزود: معاینه فنی خودروها، جمع آوری زباله ها از مناطق گردشگری، نواختن زنگ هوای پاک در مدارس، جلوگیری از تردد خودروهای دودزا و آلاینده، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، اجرای برنامه آموزش در مدارس و مهدهای کودک، همایش دوچرخه سواری، بازدید مسوولان از سایت دفن زباله، جلوگیری از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی با همکاری راهنمایی ورانندگی و بازدید از کوره های آجر پزی از جمله برنامه های هفته هوا پاک در ایرانشهر است.

وی اضافه کرد: شعار امسال هفته هوای پاک انرژی پاک، مسوولیت اجتماعی و آسمان آبی نامگذاری شده است.

وی از گاز سوز نبودن کوره های آجر پزی انتقاد کرد و افزود: شهرستان ایرانشهر از جمله مناطق برخوردار از نعمت گاز است اما متاسفانه کوره های آجر پزی هنوز از سوخت مازوت استفاده می کنند که مشکلات زیست محیطی بسیاری برای مردم روستای محمدان و شهرهای بمپور و ایرانشهر بوجود آورده اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر از مسوولان دست اندرکار است نسبت به گاز سوز کردن کوره های آجر پزی اقدام کنند.

وی اظهار داشت: ایرانشهر با وجودی که از جمله کلان شهرهای سیستان و بلوچستان محسوب می شود اما متاسفانه فاقد دستگاههای سنجش آلودگی هوا است، با توجه به تردد زیاد خودروها و وجود واحدهای تولیدی و صنعتی و کوره های آجر پزی نصب این دستگاه ضروری است.

وی داشتن هوای سالم را منوط به استفاده انرژی پاک دانست و بر حفظ محیط زیست تاکید کرد.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دانش آموزان ایرانشهری در هفته هوای پاک نمایشگاه کاردستی بر پا کردند

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: دانش آموزان خالق آثار برتر این نمایشگاه با اهدای هدایایی تجلیل می شوند.

محمد انور هاشمزهی با تقدیر از تلاش دانش آموزان برای داشتن هوای پاک بیان کرد: داشتن محیط زیست سالم و جلوگیری از آلودگی آن نیازمند تلاش همگانی است.

شماری از دانش آموزان مدرسه پروین اعتصامی ایرانشهر با برپایی نمایشگاهی از فعالیتهای دستی خود در قالب ماکت، عکس، نقاشی و مقاله نویسی جلوگیری از آلودگی هوا را خواستار شدند.

دانش آموزان مدرسه دخترانه پروین اعتصامی ایرانشهر روز سه شنبه به مناسبت هفته هوای پاک با به نمایش گذاشتن 50 اثر نشان دادند که هوای سالم نعمت بسیار بزرگی است که خداوند به انسانها عطا فرموده و نباید آن را آلوده کرد.

شرکت کنندگان در این نمایشگاه بر استفاده از غذای سالم، ورزش و تنفس در هوای پاک تاکید کردند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 150 همیار مردمی محیط زیست در ایرانشهر و دلگان فعالیت دارند

رییس اداره محیط زیست ایرانشهر گفت: 150 نفر از مردم شهرستانهای ایرانشهر و دلگان همیاران حفظ و حراست از محیط زیست هستند.

ˈمحمد انور هاشم زهیˈ افزود: یگانهای حفاظت محیط زیست ایرانشهر و دیگر مناطق حومه در کار شناسایی شکارچیان پرنده های حفاظت شده از مشارکت و همکاری 150 نفر همیار مردمی بهره می گیرند. وی آخرین نتیجه این کار جمعی را کشف سه قطعه پرنده هوبره و رهاسازی آنها در محیط طبیعی ایرانشهر عنوان کرد.

 رییس محیط زیست ایرانشهر با بیان اینکه بیش از 800 تله زنده گیری هوبره در وسعتی بیش از یک کیلومتر جمع آوری و معدوم شد، گفت: از ابتدای آذرماه تاکنون 16 قطعه پرنده هوبره که در تله های زنده گیری گرفتار شده بودند آزاد و در طبیعت رها شدند.

شرایط آب و هوایی مساعد و دشت های حاصل خیز شهرستانهای گرمسیر ایرانشهر و دلگان موجب پناه آوردن برخی حیوانات و پرندگان دیگر مناطق به این منطقه شده است.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

یگانهای حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به ایرانشهر گسیل شدند

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: هشت اکیپ از یگانهای ماموران حفاظت محیط زیست شهرستانهای مختلف سیستان و بلوچستان برای شناسایی عوامل شکار و صید پرندگان کم یاب و مهاجر هوبره وارد این شهرستان شدند.

محمدانور هاشمزهیˈ افزود: با توجه به اهمیت موضوع حمایت از پرندگان مهاجر در حال انقراض هوبره که برای زمستان گذرانی در مناطق مستعد و دشتهای شهرستانهای ایرانشهر و دلگان فرود آمده اند، مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان دستور اعزام یگانهای اجرایی شهرستانهای دیگر استان از جمله زاهدان را به ایرانشهر صادر کرده است.

وی گفت: طی چند روز گذشته ماموران محیط زیست سیستان و بلوچستان در مناطق مختلف دشت های ایرانشهر و دلگان بیش از 4 هزار و 500 تله صید هوبره را جمع آوری و در این رابطه 17 نفر صیاد و شکارچی دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

ریس محیط زیست ایرانشهر گفت: همچنین طی چند روز اخیر 13 قطعه پرنده هوبره از تله های زنده گیری صیادان آزاد و در دامن طبیعت رها شدند.

هاشم زهی جریمه هر قطعه پرنده هوبره را 20 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: متاسفانه تعدادی از صیادان سودجو این پرنده ها را اسیر و به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می کنند.

شهرستان گرمسیری ایرانشهر در 325 کیلومتری جنوب زاهدان به سبب شرایط اقلیمی مناسب و داشتن چند رودخانه دائمی علاوه بر استعداد بالای کشاورزی دارای حیات وحش متنوع است.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نجات یک گربه شنی و 10 قطعه هوبره از تله‌های شکارچیان در شهرستان ایرانشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: محیط بانان یگان حفاظت سیستان و بلوچستان یک قلاده گربه شنی، 10 قطعه هوبره و 12 قطعه باقرقره را از تله شکارچیان نجات دادند.

خسرو افسری اظهار داشت: محیط بانان یگان حفاظت این اداره‌کل توانستند یک قلاده گربه شنی، 10 قطعه هوبره و 12 قطعه باقرقره به دام افتاده در دام شکارچیان متخلف زیست محیطی را زودتر از شکارچیان پیدا کرده و نجات دهند.

افسری ادامه داد: محیط بانان یگان حفاظت اداره محیط زیست ایرانشهر به همراه یگان حفاظت اداره کل در گشت‌زنی و کنترل مناطق و بیتوتههای طولانی مدت در طبیعت به منظور بررسی وضعیت زیست محیطی، موفق به کشف بیش از سه هزار عدد تله در مناطق اطراف شهرستان ایرانشهر شدند که در این تله‌ها یک قلاده گربه شنی، 10 قطعه هوبره و 12 قطعه باقرقره به دام افتاده بودند که توسط محیطبانان یگان حفاظت بلافاصله شناسایی، بیومتری و رها سازی شد.

افسری بیان داشت: پس از رها سازی گربه شنی، 10 قطعه هوبره و 12 قطعه باقرقره تماهی تله‌های منطقه جمع آوری شد، این تله‌ها در بخش دلگان شهرستان ایرانشهر کارگزاری شده بود، تمام این تلهها دست ساز و از جنس چوب، طناب، پارچه و است و به منظور شکار پرندگان جای گذاری شده بود.

افسری اضافه کرد: هماکنون یگان حفاظت این ادارهکل با تمام توان و نیروهای اجرای و امکانات و تجهیزات در همه مناطق حضور دارند و همچنین شبکه وسیعی از همیاران متشکل از همه اقشار مختلف مردم در جاجای استان حضور دارند و کوچکترین تخلفات زیست محیطی در حوزه شکار و صید و حمل و جابجایی غیرقانونی گونههای جانوری و غیره را بلافاصله اطلاع رسانی میکنند و یگان حفاظت این ادارهکل به صورت آنی در محل حاضر خواهد شد.

وی افزود: این تلهها که بیش از سه هزار عدد بود و در دسته‌های نواری شکل که هر کدام بیش از پنج کیلومتر طول داشت توسط همکاران یگان حفاظت اداره کل و اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر کشف و جمع آوری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اذعان داشت: منطقه تله گذاری شده پس از شناسایی و کشف در حدود چند هفته به صورت کاملا نامحسوس توسط پستهای دیده بانی محیط زیست زیر نظر، کنترل و بازدید روزانه بود و پس از عدم حضور شکارچیان و تله گذاران همه تلهها جمع آوری شد که در این بازه زمانی تعداد یک قلاده گربه شنی و تعداد 10 قطعه پرنده هوبره و 12 قطعه پرنده باقرقره که در تلهها به دام افتاده بودند نجات داده و رهاسازی شدند و متاسفانه یک قلاده گربه وحشی به دام افتاده در این تلهها تلف شده بود.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گربه شنی گرفتار شده در تله های هوبره گیری در دلگان آزاد شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان موفق شدند یک قلاده گربه شنی را که در تله های هوبره گیری منطقه جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان گرفتار شده بود آزاد و به طبیعت باز گردانند.

ˈمحمدانور هاشمزهیˈ افزود: گربه شنی برای نخستین بار است که در منطقه جلگه چاه هاشم مشاهده می شود.

وی بیان کرد: در دی ماه سال 1390 سه قلاده گربه شنی در دشت بمپور بخش بزمان شهرستان ایرانشهر مشاهده شدند اما تاکنون در شهرستان دلگان زیست نداشته است.

رییس اداره محیط زیست ایرانشهر اظهار داشت: متاسفانه مشکلی که حیات این گربه کمیاب و زیبا را تهدید می کند وجود تله های مخصوص شکار هوبره در منطقه است که در مسافت زیادی در دشت های شهرستانهای ایرانشهر و دلگان توسط افراد سودجو کار گذاشته می شود.

هاشمزهی افزود: گربه شنی گربه سان کوچکی است که به زبان بلوچی به آن گبابان گربک می گویند و در مناطق شن زار بیابانی آفریقای شمالی، عربستان، آسیای مرکزی ایران و پاکستان زیست می کند.

وی گفت: گربه شنی سری پهن، گوش بزرگ و دست و پای کوتاه و در کف پنجه ها موهای بلند قهوه ای یا سیاه دارد که آنها را می پوشاند واز گرمای شدید کویر حفظ می کند و پراکندگی وزن بدن این حیوان موجب می شود تا به خوبی بر روی شن های روان حرکت کند

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 قطعه پرنده هوبره در ایرانشهر رها سازی شدند

ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ایرانشهر 10 قطعه پرنده هوبره که در قله ها زنده گیری و گرفتار شده بودند را آزاد کرده و به طبیعت بازگرداندند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: هفت نفر از افرادی که اقدام به زنده گیری این پرنده مهاجر و در حال انقراض کرده بودند، دستگیر شدند.

محمدانور هاشمزهی افزود: دشت های شهرستانهای ایرانشهر و دلگان در اواخر پاییز و فصل زمستان زیستگاه بسیار خوبی برای این پرنده مهاجر است.

وی بیان کرد: شرایط آب و هوایی در این فصل از سال موجب شده تا پرنده هوبره از مناطق سردسیر به دشت های ایرانشهر و دلگان مهاجرت کنند.

 رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر اظهار داشت: متاسفانه افرادی نا آگاه و سودجو اقدام به زنده گیری این پرنده زیبا و در حال انقراض می کنند و به قیمت یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان به دلالان برای قاچاق به کشورهای حوزه خلیج فارس می فروشند.

هاشمزهی جریمه هر قطعه پرنده هوبره را 20 میلیون ریال ذکر کرد و گفت: بر اساس قانون با افراد سودجو که اقدام به شکار این نوع پرنده کنند برخورد می شود

وی افزود: همچنین شش نفر از افرادی که اقدام به تله گذاری برای شکار پرنده هوبره می کردند شناسایی شدند که هم اینک متواری اند و ماموران در حال پیگیری پرونده و تلاش برای دستگیری آنان هستند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

700  تله زنده گیری در ایرانشهر کشف و 3 قطعه پرنده هوبره آزاد شدند

رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: سه قطعه پرنده هوبره که در تله شکارچیان گرفتار شده بودند توسط ماموران حفاظت محیط زیست آزاد و در طبیعت رها سازی شدند.

ˈمحمد انور هاشمزهیˈ افزود: هوبره از جمله پرندگان حمایت شده است که پراکنش و جمعیت کمی دارد و اغلب در دشت ها و مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زیست می کند.

وی گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ایرانشهر موفق شدند بیش از 700 تله زنده گیری هوبره را در مناطق ایرانشهر و دلگان در چند روز گذشته جمع آوری کنند.

هاشمزهی با بیان اینکه با متخلفان شکار این پرنده در حال انقراض برخورد می شود، گفت: بر اساس قانون جریمه هر قطعه پرنده هوبره 20 میلیون ریال است.

وی گفت :شهرستان ایرانشهر با داشتن آب و هوای مساعد از جمله مناطق زیست برخی پرندگان بویژه هوبره در فصل سرما است.


تاریخ بروزرسانی : ۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۳۲