اخبار

16 پروژه عمرانی در حوزه دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در حال ساخت است

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: 16 پروژه مختلف عمرانی در حوزه این دانشکده با اعتباری افزون بر 90 میلیارد ریال در حال ساخت است.

ˈاحمد بامریˈ افزود: این پروژه ها از 25 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و پیش بینی می شود 10 پروژه از این تعداد در شش ماه نخست سال آینده به بهره برداری رسد.

وی ساخت شش باب خانه بهداشت، ساختمان دانشکده پرستاری و مامایی، بیمارستان 10 تختخوابی دلگان، مرکز بهداشت شهر گلمورتی، احداث تسهیلات زایمانی بمپور، سه پایگاه اورژانس بین راهی، توسعه و ساخت اتاق عمل بیمارستان ایران، توسعه و تعمیرات بخش ccu و محوطه سازی بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) ایرانشهر را از جمله پروژه های در حال ساخت ذکر کرد.

بامری گفت: هم اینک 101 خانه بهداشت، 20 مرکز بهداشتی و درمانی شهری، روستایی و پایگاههای بهداشتی و دو بیمارستان در حوزه دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر به مردم شهرستانهای ایرانشهر و دلگان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می کنند.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بیش از 40 هزار کودک ایرانشهری علیه بیماری فلج اطفال واکسینه می شوند

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: بیش از 40 هزار کودک زیر پنج سال ایرانشهری با اجرای مرحله دوم طرح واکسیناسیون، علیه بیماری فلج اطفال واکسینه می شوند.

دکترˈایرج ضاربانˈ افزود: مرحله دوم اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال که از روز گذشته در این شهرستان آغاز شده افزون بر 40 هزار کودک زیر پنج سال شهرستان ایرانشهر را در مقابل بیماری فلج اطفال ایمن می کند.

وی گفت: 300 گروه دو نفره با مراجعه به درب منازل شهروندان قطره فلج اطفال را به کودکان می خورانند.

وی با اشاره به همسایگی سیستان و بلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان و احتمال ورود بیماری فلج اطفال از این کشورها به استان از خانواده ها در خواست کرد برای اجرای هر چه بهتر مرحله دوم طرح ایمن سازی کودکان با ماموران بهداشتی همکاری کنند.

دکتر ضاربان ریشه کنی قطعی ویروس فلج اطفال و ارتقا شاخص های بهداشت و سلامت را از اهداف اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال بر شمرد.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

516 بیمار تالاسمی درایرانشهر ماهانه افزون بر 700 واحد خون نیاز دارند

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: 516 بیمار تالاسمی در این شهرستان ماهانه افزون بر 700 واحد خون نیاز دارند.

دکتر ˈایرج ضاربانˈ در کارگاه آموزشی تالاسمی افزود: تالاسمی یکی از شایع ترین بیماریهای خونی است که به صوت ژنتیک از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود.

وی با تاکید بر آزمایش قبل از ازدواج بیان کرد: با آزمایشات غربالگری بسیار ساده و ارزان و در دسترس می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: زوجین متقاضی ازدواج باید پیش از ازدواج با مراجعه به آزمایشگاههای غربالگری از احتمال وجود بیماری تالاسمی آگاه شوند تا در آینده شاهد تولد هیچ بیمارمبتلا به این بیماری نباشیم.

دراین کارگاه یک روزه که پزشکان، کارشناسان و پرستاران بخش تالاسمی شهرستان ایرانشهر حضور داشتند دکتر مجید نادری یکی از پزشکان فوق تخصص خون در زاهدان با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این کارگاه آموزشی به معرفی این بیماری و عوارض جسمی، روانی و اجتماعی آن، نحوه پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به بیماری تالاسمی و افزایش آگاهی زوجین هنگام ازدواج پرداخت.

همچنین رییس انجمن حمایت از بیماران تالاسمی استان سیستان و بلوچستان شمار بیماران تالاسمی این استان را دو هزارو 691 نفر ذکر کرد و گفت: شهرستان ایرانشهر با 516 بیمار تالاسمی بیشترین آمار را دراستان دارد.

وحید شهنوازی افزود: هفت شعبه انجمن حمایت از بیماران تالاسمی در استان فعال است.

گفتنی است در پایان به پزشکان و پرستاران بخش تالاسمی ایرانشهر هدایایی اهدا شد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عزم جدی مسئولان برای پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی در ایرانشهر

 برای پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی در ایرانشهر نیاز به عزم جدی دانشگاه علوم پزشکی، معتمدین و روحانیون است.

جلسه هم‌اندیشی پیشگیری از بروز تالاسمی پیش از ظهر امروز در سالن ارشاد ایرانشهر به همت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و معاونت بهداشت شهرستان با حضور رئیس و معاونان دانشکده علوم پزشکی، ائمه جمعه تشیع و تسنن، روحانیون، فرماندار ویژه و دیگر مسئولان اجرایی برگزار شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در این جلسه اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان از نظر بیماری تالاسمی رتبه نخست را در سطح کشور دارا بوده که شهرستان ایرانشهر نیز در کل کشور از این نظر رتبه نخست را داراست.

ایرج ضاربان افزود: میزان شیوع بیماری در کشور 25 نفر در 100 هزار نفر جمعیت است که شهرستان ایرانشهر 7 برابر بیشتر است.

وی بیان کرد: 15 نفر در دو ماه اخیر به این آمار اضافه شده است و در حال حاضر در شهرستان ایرانشهر 514 بیمار تالاسمی داریم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: هزینه معالجه برای هر بیمار تالاسمی 10 میلیون تومان است که این هزینه به طور مستقیم بوده و هزینه‌های غیر مستقیم برای معالجه این بیماری خیلی بیشتر از این موارد است.

ضاربان با بیان این‌که تالاسمی یک بیماری ارثی و قابل پیشگیری است، گفت: علما، معتمدین، ریش‌سفیدان می‌توانند در زمینه کاهش آمار بیماری تالاسمی بسیار تاثیرگذار باشند.

وی عنوان کرد: در زمینه کاهش آمار تالاسمی می‌توان اقداماتی انجام داد که یا دو فردی که تالاسمی مینور هستند با هم ازدواج نکنند و یا این‌که به خاطر علاقه و وابستگی و اجبار خانوادگی این اتفاق افتاد، حتما سعی شود در زمان بارداری با مشاوران پزشکی مشاوره گرفته زیرا تا هفته شانزدهم بارداری قابل تشخیص بوده و در صورتی که جنین ماژور بود باید به بارداری خاتمه داده شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر اضافه کرد: هزینه پیشگیری بیماری تالاسمی 5 دلار است و هزینه درمان آن 150 هزار دلار است، بنابراین برنامه‌ای در نظر داریم که از همین امروز آغاز می‌شود و سعی ما در این برنامه این است که میزان بروز و موارد دیگر کمتر شود و بتوانیم به میانگین استانی و در میان مدت به میانگین کشوری برسیم.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

هدف اصلی ما جلوگیری از تولد بیماران تالاسمی ماژور است

 

یکی از پزشکانی که به طور داوطلبانه در زمینه پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی در ایرانشهر فعالیت می‌کند نیز در  نشست، هم‌اندیشی پیشگیری از بروز تالاسمی گفت: هدف اصلی ما در این طرح جلوگیری از متولد شدن بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور است.

مریم یوسفی افزود: یکی از معضلات شهر ایرانشهر این است که بیماری تالاسمی مینور در آن بسیار دیده می‌شود و معضل دیگر این است که افراد و علمایی که خطبه عقد جاری کرده، بدون رویت برگه آزمایش مبادرت به خواندن خطبه عقد می‌کنند.

وی تصریح کرد: پدر و مادری که مینور باشند به احتمال زیاد 25 درصد فرزندان آن‌ها دچار بیماری تالاسمی ماژور می‌شوند یعنی یک‌چهارم فرزندان ماژور، یک‌چهارم آن‌ها سالم و نصف آن‌ها ناقل بیماری خواهند بود.

این پزشک داوطلب گفت: بیماری تالاسمی تا شش ماهگی هیچ نشانه‌ای ندارد.

یوسفی عنوان کرد: وضعیت شهرستان ایرانشهر در زمینه بیماری تالاسمی بحرانی است که نیاز به توجه زیادی از سوی مسئولان دارد.

وی اضافه کرد: در روستای ابتر از توابع شهرستان ایرانشهر، از هر 10 زن باردار، 7 نفر مبتلا به مینور هستند و متاسفانه ما اطلاع نداریم که آیا همسرانشان هم مبتلا به مینور هستند یا خیر.

یوسفی گفت: برای بیرون آمدن از چنین وضعیت بحرانی در شهرستان به کمک علما و مردم منطقه نیاز داریم.

مریم یوسفی از مهرماه امسال به صورت داوطلبانه در زمینه پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی در ایرانشهر مشغول فعالیت است. با توجه به این‌که نامبرده از فرزندان شاهد است، در این زمینه داوطلبانه فعالیت می‌کند.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

بیمارستان دلگان در صورت تامین اعتبار سال آینده افتتاح می شود

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: بیمارستان شهرستان دلگان در صورت تامین اعتبار برای تجهیز آن و صدور مجوز جذب نیرو در نیمه نخست سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

دکتر ایرج ضاربان افزود: بیمارستان 10 تختخوابی شهرستان دلگان با 94 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.

وی بیان کرد: ساخت بیمارستان دلگان که از سال 89 آغاز شده تاکنون افزون بر 25 میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

وی اظهار داشت: بیمارستان دلگان با مساحت 1400 مترمربع زیر بنا شامل بخش های داخلی، زنان و زایمان، رادیولوژی و اورژانس است.

وی ادامه داد: هم اکنون هشت مرکز بهداشتی درمانی و 42 خانه بهداشت در شهرستان دلگان به مردم خدمت رسانی می کنند.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: با توجه به مشکلات مردم دلگان بعلت نبود بیمارستان درآن منطقه تمام تلاش ما براین است تا این بیمارستان تجهیز و فعال شود.

وی گفت: با بهره برداری از بیمارستان 10 تختخوابی دلگان شاهد افزایش خدمات بهداشتی و درمانی در منطقه خواهیم بود.

 

بیمارستان دلگان در صورت تامین اعتبار سال آینده افتتاح می شود

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

520 دانشجو در دانشکده علوم پزشکی شهرستان ایرانشهر در حال تحصیل هستند

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: 520 دانشجو در 5 رشته پرستاری، مامایی، هوش بری، اتاق عمل، فوریت های پزشکی و اورژانس در حال تحصیل هستند.

دکتر ˈایرج ضاربانˈ افزود: سه رشته دیگر شامل کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی بهداشت محیط و علوم آزمایشگاهی نیز از سال آینده در دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر راه اندازی می شود.

وی اظهار داشت: این دانشکده از سال آینده شهرستانهای جنوب استان را زیرپوشش قرار می دهد.

ضاربان گفت: در سال جاری با هدف تربیت نیروهای بومی و ماندگار 58 نفر دانشجو رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی سهمیه شهرستان ایرانشهر پذیرش شدند که این تعداد در حال حاضر در دانشگاههای علوم پزشکی زاهدان و زابل در حال تحصیل هستند که پس از دانش آموختگی برای خدمت به حوزه دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر اعزام می شوند.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ایرانشهر رتبه نخست کنترل بیماری وبا را درکشور کسب کرد

 

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: با تلاش شبانه روزی پرسنل این دانشکده و بسیج تمامی امکانات، این شهرستان در سال جاری رتبه نخست کنترل بیماری وبا را در کشور کسب کرد.

دکتر ˈایرج ضاربانˈ افزود: شهرستان ایرانشهر از آنجاییکه بارانداز اتباع افغان است و اکثر اتباع بیگانه غیرمجاز از طریق محورهای این شهرستان به شهرهای مرکزی کشور منتقل می شوند بعنوان یکی از بحرانی ترین کانونهای وبا شناخته می شد که خوشبختانه این دانشکده در طول 85 روز بدون هیچ گونه تلفاتی این بیماری را کنترل و رتبه نخست کنترل بیماری وبا را در کشور بدست آورد.

وی گفت: تمامی امکانات شهرستان ایرانشهر از مرداد تا مهر ماه سال جاری برای کنترل و پیشگیری بیماری وبا به عنوان سوغات کشورهای همسایه، بکار گرفته شد.

ضاربان افزود: در مدت یادشده 49 نفر در ایرانشهر مبتلا به بیماری التور شدند که همه آنان اتباع افغان بودند.

وی اظهار داشت: عمده مشکل این شهرستان فرسودگی شبکه آب آشامیدنی است که با پیگیریهای صورت گرفته 20 میلیارد ریال برای بازسازی و مرمت شبکه های آبرسانی شهر و مناطق روستایی از سوی وزارت بهداشت اختصاص یافته است که عملیات اجرایی آن با نظارت دانشکده علوم پزشکی آغاز می شود.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قاچاق اتباع بیگانه 5/3 میلیارد ریال به شبکه درمان ایرانشهر تحمیل کرد

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: افزون بر سه میلیارد و 500 میلیون ریال از ابتدای سال جاری تاکنون برای درمان اتباع غیر مجاز افغان بستری شده در بیمارستان خاتم الانبیا(ص) این شهرستان، هزینه شده است.

دکتر ˈایرج ضاربانˈ افزود: این میزان اعتبار از سرانه درمان مردم ایرانشهر پرداخت شده و برای اتباع بیگانه هیچ گونه منبعی پیش بینی نشده است.

وی اظهار داشت: قاچاق غیرمجاز اتباع بیگانه و سوار کردن تعداد زیادی از آنان در خودروهای سواری و سرعت غیر مجاز این خودروها و واژگون شدن آنها موجب شده تا بعضا 15 تا 18 نفر کشته و مجروح شوند بطوریکه تمام امکانات اورژانس و بیمارستان برای درمان این افراد بسیج می شود.

ضاربان اضافه کرد: طی 83 روز 40 تبعه غیرمجاز افغان که به بیماری وبا مبتلا بودند در ایرانشهر درمان شدند بطوریکه تمامی هزینه های این افراد از سرانه مردم ایرانشهر پرداخت شده است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر با تاکید بر برخورد جدی مسوولان با افراد فرصت طلب که اقدام به قاچاق انسان می کنند گفت: متاسفانه ایرانشهر به یکی از مکانهای قاچاق و تردد غیرمجاز اتباع بیگانه تبدیل شده و سوغاتی این افراد نیز فقط انواع بیماری است و هزینه های زیادی را بر ما تحمیل می کند.

وی گفت: ایرانشهر رتبه نخست کنترل بیماری وبا در کشور را کسب کرده است.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوانح رانندگی در محورهای ایرانشهر دو کشته و 9 مجروح برجا گذاشت

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: سوانح رانندگی در محورهای این شهرستان طی 24 ساعت گذشته دو کشته و 9 مجروح برجای گذاشت.

دکتر ˈایرج ضاربانˈ افزود: طی 24 ساعت گذشته در محور ایرانشهر به مسیرهای مهران، جلگه هاشم، بزمان و ابتر شش مورد تصادف رخ داد که در این حوادث دو نفر کشته و 9 نفر مجروح و به بیمارستان خاتم الانبیا این شهرستان منتقل شدند.

وی اظهار داشت: محورهای ارتباطی حوزه شهرستان ایرانشهر یکی از پرترافیک ترین محورهای جنوب استان است به طوری هر روز شاهد حوادث تلخ در این منطقه هستیم.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: قاچاق سوخت و اتباع بیگانه، عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت غیر مجاز از عمده علل حوادث در محورهای ارتباطی این شهرستان است.

ضاربان بیان کرد: طی هشت ماه امسال 539 مورد حوادث و تصادف در محورهای ایرانشهر صورت گرفته که از این تعداد 301 مورد جاده ای و 238 مورد داخل شهر بود.

وی افزود: این حوادث 464 نفر مجروح و 34 نفر فوتی داشته است.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله نخست طرح ایمن سازی کودکان ایرانشهری علیه فلج اطفال آغاز شد

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: مرحله نخست طرح ایمن سازی تکمیلی کودکان علیه بیماری فلج اطفال در شهرستان های ایرانشهر و دلگان آغاز شد.

دکتر ˈایرج ضاربانˈافزود: این طرح از امروز تا 25دی ماه ادامه دارد.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح به 47 هزار و 122 کودک در دو شهرستان ایرانشهر و دلگان قطره فلج اطفال خورانده می شود.

ضاربان افزود : 295 تیم کار خوراندن قطره فلج اطفال را درسطح شهر و روستاهای ایرانشهر به عهده دارند.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: این طرح که به صورت خانه به خانه اجرا می شود نیازمند همکاری والدین برای خوراندان قطره فلج اطفال به کودکان زیر 5 سال است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه سیستان وبلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان همسایه است توجه به ایمن سازی کودکان علیه ویروس فلج اطفال در استان الزامی است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فاز دوم ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه پیام نور ایرانشهر تا پایان امسال به بهره برداری میرسد

 

 رئیس دانشگاه پیام نور ایرانشهر گفت : فاز دوم ساختمان اداری و آموزشی این دانشگاه با 90 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است بطوریکه تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد .

مهدی سیاسر گفت : برای احداث این پروژه 12 میلیارد ریال اختصاص یافته است .

سیاسر ادامه داد: فاز دوم ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه پیام نور ایرانشهر با 2 هزار 400 متر مربع زیر بنا در دو طبقه احداث می شود

وی اظهار داشت: در کنار این ساختمان مسجد دانشگاه نیز با پیشرفت 80 درصد در حال ساخت است .

رئیس دانشگاه پیام نور ایرانشهر بیان کرد : برای احداث مسجد دانشگاه که 400 متر مربع زیر بنا دارد 4 میلیارد ریال اختصاص داده شده است .

مهدی سیاسر گفت : در حال حاضر 3 هزار و 500 دانشجو در 24 رشته کارشناسی در دانشگاه پیام نور ایرانشهر در حال تحصیل هستند

سیاسر افزود : دانشگاه پیام نور ایرانشهر در سال 79 و با 112 دانشجو در 3 رشته فعالیت خود را آغاز کرد . بطوریکه نقش بسیار مهمی در ارتقاء سطح آموزشی منطقه داشته است

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 زیارت نامه پیامبراعظم (ص) در دانشگاه آزاد ایرانشهر قرائت شد

 آیین معنوی قرائت زیارتنامه پیامبر اعظم (ص) در آستانه سالروز رحلت جانگداز پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد (ص) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایرانشهر برگزار شد.

دراین آیین که علما، مسوولان ادارات، اساتید و دانشجویان حضور داشتند یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ضمن قرائت زیارتنامه پیامبر اعظم (ص)، در غم ارتحال جانسوز پیشوای بزرگ مسلمانان جهان به مرثیه سرایی پرداخت.

مسوول دفتر تبلیغات اسلامی جنوب شرق کشور مستقر در ایرانشهر در این آیین گفت: برگزاری مراسم قرائت زیارتنامه حضرت رسول (ص) بستر ساز ترویج معارف ناب نبوی (ص) در میان قشرهای مختلف مردم است.

حجت الاسلام ˈموسی الرضا تیموریˈ افزود: متاسفانه امروزه بعضی از مسلمانان از دایره اسلام خارج شده اند بطوریکه مانع از زیارت قبر رسول خدا (ص) می شوند.

وی اظهار داشت: بر پایی آیین زیارت رسول خدا (ص) به عنوان یکی از راههای زنده نگه داشتن نام و یاد پیامبر گرامی اسلام (ص) باید مورد توجه تمامی مسلمانان قرار گیرد

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


تاریخ بروزرسانی : ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۵۴